fbpx
UE UE

Nowe technologie Dla BEFA

Spółka Befa jest firmą świadczącą szeroki wachlarz usług lakierowania proszkowego od 1989 roku, zlokalizowaną w Radomiu.

Czytaj więcej
Scroll down Scroll down Scroll down 1

Wyzwanie:

Jakie wyzwanie stało przed Ecoline?

1

Wyzwanie Wyzwaniem, z którym spółka Befa zwróciła się do Ecoline, była budowa nowej linii lakierniczej pozwalającej na efektywne przygotowywanie i pokrywanie farbą proszkową multimetali (stal zwykła, ocynkowa na, aluminium), bez konieczności specjalnych zmian pomiędzy nimi, które znacznie wydłużały czas realizacji zamówień, a także wymagały znacznej pracy ze strony lakierników.

2

Przed rozpoczęciem etapu pokrywania powierzchni proszkiem, konieczne jest zapewnienie, że są one wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń, np. olejów, rdzy czy pyłów. Równocześnie jednak każdy z metali ma w tym zakresie różne wymagania, co obniżało efektywność codziennej pracy.

Scroll down Scroll down Scroll down 2

Rozwiązanie

Odpowiedzią na główny problem klienta – był projekt i budowa specjalnego rodzaju tunelu przygotowującego. Wyposażono go w różne strefy oddziaływania, poszczególne (zależnie od wymogów), wyposażone w podwójne wanny, w których umożliwione zostało precyzyjne przygotowanie zróżnicowanych powierzchni do malowania. W zależności od rodzaju metalu, z jakiego zbudowany jest pokrywany powłoką proszkową detal, czy jest on skorodowany czy bez śladów korozji, czysty czy zanieczyszczony, np. olejem z obróbki metalowej, a także czy będzie on używany wewnątrz pomieszczeń czy też na zewnątrz, czyli będzie poddany oddziaływaniu czynników atmosferycznych, wykorzystywane są określone, wybrane strefy w tunelu, takie jak:

→ odtłuszczanie
→ płukanie wodą
→ płukanie wodą demineralizowaną
→ piaskowanie
→ suszenie
→ odpylanie
→ dekapowanie
→ spasyfowanie
→ fosforanowanie

 

Uzupełnieniem tunelu jest specjalnie opracowana szafa sterująca, która ma odpowiednio zaprogramowane procedury dla każdego z metali, znacznie ułatwiając i skracając pracę lakiernika, który nią steruje. Wczytane wcześniej procedury efektywnie obniżają także ilość błędów, które przy częstych zmianach ustawień ręcznych mogą się pojawić.

Nowa malarnia proszkowa BEFY dysponuje także specjalną kabiną do szybkiej zmiany koloru.  Nowa kabina do malowania proszkowego wyraźnie skraca czas malowania detali, gdy konieczne jest zastosowanie różnych kolorów bądź ich szybka zmiana. Całość linii lakierniczej została przygotowana w taki sposób, by detale zbudowane z różnych metali mogły być malowane na jednej linii.

Lakiernia proszkowa do efektywnego przygotowywania i pokrywania farbą proszkową multimetali jest naszą drugą linią. Mieliśmy co do niej wysokie oczekiwania, szczególnie w zakresie zwiększenia wydajności. Automatyzacja wielu procesów, umożliwienie łatwego i sprawnego oczyszczania detali z różnych metali, zaprogramowane procedury oraz kabina do szybkiej zmiany koloru pozwoliły nam na znaczne skrócenie czasu malowania poszczególnych detali. Wynikiem tego była możliwość obsłużenia większej ilości zleceń, co przełożyło się na zwiększenie przychodów o około 30%.

 

Galeria realizacji
Scroll down Scroll down Scroll down 3
Fundusze Unijne
Contrast Font
logo
Skip to content