UE UE

Wykonanie linii malowania proszkowego

Spółka BEFA jest firmą świadczącą szeroki wachlarz usług lakierowania proszkowego od 1989 roku, zlokalizowaną w Radomiu.

Czytaj więcej
Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 1

Wyzwanie

Przed rozpoczęciem etapu pokrywania powierzchni proszkiem, konieczne jest zapewnienie, że są one wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń, np. olejów, rdzy czy pyłów. Równocześnie jednak każdy z metali ma w tym zakresie różne wymagania, co obniżało efektywność codziennej pracy.

1

Wyzwaniem, z którym spółka Befa zwróciła się do Ecoline, była budowa nowej linii lakierniczej pozwalającej na efektywne przygotowywanie i pokrywanie farbą proszkową multimetali (stal zwykła, ocynkowana, aluminium), bez konieczności specjalnych zmian pomiędzy nimi, które znacznie wydłużały czas realizacji zamówień, a także wymagały znacznej pracy ze strony lakierników.

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2

Rozwiązanie

Odpowiedzią na główny problem klienta – był projekt i budowa specjalnego rodzaju tunelu przygotowującego. Wyposażono go w różne strefy oddziaływania, poszczególne (zależnie od wymogów), wyposażone w podwójne wanny, w których umożliwione zostało precyzyjne przygotowanie zróżnicowanych powierzchni do malowania. W zależności od rodzaju metalu, z jakiego zbudowany jest pokrywany powłoką proszkową detal, czy jest on skorodowany czy bez śladów korozji, czysty czy zanieczyszczony, np. olejem z obróbki metalowej, a także czy będzie on używany wewnątrz pomieszczeń czy też na zewnątrz, czyli będzie poddany oddziaływaniu czynników atmosferycznych, wykorzystywane są określone, wybrane strefy w tunelu, takie jak:
→ odtłuszczanie
→ płukanie wodą
→ płukanie wodą demineralizowaną
→ piaskowanie
→ suszenie
→ odpylanie
→ dekapowanie
→ spasyfowanie
→ fosforanowanie.

Uzupełnieniem tunelu jest specjalnie opracowana szafa sterująca, która ma odpowiednio zaprogramowane procedury dla każdego z metali, znacznie ułatwiając i skracając pracę lakiernika, który nią steruje. Wczytane wcześniej procedury efektywnie obniżają także ilość błędów, które przy częstych zmianach ustawień ręcznych mogą się pojawić.
Nowa malarnia proszkowa
Befy dysponuje także specjalną kabiną do szybkiej zmiany koloru, która wyraźnie skraca czas malowania detali, gdy konieczne jest zastosowanie różnych kolorów bądź ich szybka zmiana.
Całość linii lakierniczej została przygotowana w taki sposób, by detale zbudowane z różnych metali mogły być malowane na jednej linii.

Galeria realizacji
Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 3
Fundusze Unijne
Kontrast Czcionka
Skip to content