Ekologiczne rozwiązania jeszcze bardziej eko

Prawdopodobnie największą wagę do naturalności i ekologicznego podejścia przykłada się w przemyśle rolniczym i spożywczym. Przyjazne środowisku mają być nie tylko stosowane opakowania, ale przede wszystkim sposób uprawy i zbioru roślin, hodowla zwierząt, a także sposoby ich przetwarzania i transportu. Rośnie szacunek do żywności, świadomość problemu jej marnowania i znaczenia kupowania lokalnych produktów bez chemii i sztucznych dodatków. Producenci stawiają na uprawy pozbawione chemicznych oprysków, a gotowe płody rolne muszą spełniać wyśrubowane standardy czystości. W dążeniu do naturalności i gwarancji najwyższej jakości żywności istotne jest, aby każdy etap jej produkcji był maksymalnie czysty i bezpieczny.

Sprawdź ofertę Ecoline 

Wprowadzane w ostatnich latach technologie i nowości pokazują, że proces malowania proszkowego może być jeszcze bardziej „zielony”. Zarówno producenci powłok, jak i projektanci linii lakierniczych stale pracują nad rozwiązaniami, które sprawią, że poszczególne etapy nakładania powłok będą maksymalnie ekologiczne. Jednym z najważniejszych celów do osiągnięcia jest całkowita eliminacja opisanych wyżej lotnych związków organicznych (VOC). Jednocześnie opracowywane są rozwiązania, które w przyszłości pozwolą na usprawnienie procesu nakładania farby, a także na ograniczenie zużywanych w trakcie malowania zasobów energetycznych, wodnych i cieplnych, na przykład poprzez maksymalne obniżenie temperatury utwardzania powłoki, ograniczenie ilości jednorazowo wykorzystywanej farby czy ponowne używanie odzyskanego ciepła i wody.

W tym przypadku także mogą znaleźć zastosowanie farby proszkowe. Ze względu na wyżej opisane właściwości: minimalna zawartość niebezpiecznych lotnych związków organicznych i substancji HAP, a także brak reakcji na kontakt z wodą i czynnikami mechanicznymi, z powodzeniem mogą być wykorzystywane do pokrywania elementów maszyn rolniczych bez ryzyka przenikania szkodliwych związków do atmosfery i roślin. Powłoki proszkowe sprawdzą się jako pokrycie elementów maszyn produkcyjnych w zakładach przetwarzających żywność, a także w urządzeniach służących do przechowywania i transportu gotowych produktów. Także farby o dodatkowych właściwościachantybakteryjne lub stworzone do kontaktu z wodą pitną, mogą stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.

Malowanie proszkowe stale zyskuje na popularności i już niedługo linie lakiernicze tego typu mogą stać się pierwszym, oczywistym wyborem, nie tylko dla przedsiębiorców szukających oszczędności i efektywności, ale też dla świadomych ekologicznie konsumentów, wymagających nie tylko produktu wysokiej jakości, ale również gwarancji jak najbardziej przyjaznej środowisku opcji.

 

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2