Pełna Optymalizacja Procesów Lakierniczych i Kompleksowa Analiza Danych

Optymalizacja procesów produkcyjnych oraz zbieranie i wykorzystywanie danych produkcyjnych to kluczowy element w zarządzaniu efektywnością operacyjną przedsiębiorstwa. Na rynku pełnym konkurencji firma produkcyjna potrzebuje sprawdzonych sposobów optymalizacji procesów, ściśle dopasowanych pod swoje przedsiębiorstwo. Ze względu na rozwój zaawansowanych technologii i rozwiązań, współczesne procesy produkcyjne stanowią zbiór współzależnych działań determinujących efektywność całego procesu i funkcjonowania organizacji. Nic więc dziwnego, że nowoczesne firmy poszukują skutecznych metod na zarządzanie produkcją oraz partnerów, którzy zaoferują im najlepsze rozwiązania.

Firma Ecoline jako producent personalizowanych lakierni proszkowych, dostarcza projekty wysoce zaawansowane technologicznie, dokładnie przemyślane i przeanalizowane, oferując najnowsze technologie, optymalizacje procesowe, wysoką energooszczędność i wykorzystywanie zebranych danych do dalszych ulepszeń. Każde rozwiązanie, oparte jest na dokładnej analizie, rodzaju produkcji, wymogach jakościowych oraz możliwościach lokalowych Klienta. Proces optymalizacji produkcji na liniach lakierniczych projektowanych przez Ecoline dotyczy całej technologii i może dotyczyć standardowych rozwiązań lub dodatkowych opcji, zależnych od preferencji Klienta.

System detekcji detalu

Standardem proponowanym przez Ecoline jest system detekcji detalu na wejściu do tunelu przygotowania powierzchni. Na tym etapie można już ocenić czy detale są umieszczone na przenośniku czy nie. Jeśli detale są powieszone,  pompy automatycznie zostają włączone, jeśli nie ma detali na przenośniku- pompy automatycznie się wyłączają. System zintegrowany jest enkoderem i śledzi detale, dzięki czemu jesteśmy w stanie wychwycić długość przerwy pomiędzy detalami na przenośniku i sekwencyjnie wyłączać kolejne sekcje. Wydajny wykraplacz oparów umożliwia zwracanie ich większości  z gorącej kąpieli, która odparowuje na zimnych detalach z powrotem do wanny. Bardzo efektywnym rozwiązaniem jest także nóż powietrzny o dużej wydajności, pozwalający na pozbywanie się nadmiaru wody z przejeżdżających elementów. Dzięki temu rozwiązaniu, ograniczona zostaje ilość płynów do odparowania, co z kolei przekłada się na oszczędność energii.

Izolacja procesów

Bardzo dobra izolacja termiczna procesów prowadzonych na gorąco zapewnia ogromne oszczędności w eksploatacji linii.  Dotyczy ona zarówno gorących sekcji jak i wanien oraz tuneli i pieców, do izolacji których wykorzystywana jest wełna o wysokiej gęstości, jedna z najlepszych izolatorów dostępnych na rynku. Dodatkowo, wełna ma właściwości wysokotemperaturowe, umożliwiające pracę w temperaturze nawet do 600 °C. Izolacja tuneli przygotowania powierzchni zapewnia wysoką energooszczędność procesu, jak również wygłuszenie, poprawiające komfort pracy pracowników hali produkcyjnej.

Piece i płynne sterownie mocą

Najważniejszym systemem optymalizującym zużycie energii jest piec. W malarniach proszkowych proponowanych przez Ecoline wykorzystywane są piece syfonowe. Odpowiednie przewyższenie syfonu i właściwa cyrkulacja powietrza wewnątrz pieca, zabezpieczają przed wydostawaniem się ciepłego powietrza na zewnątrz, a konwekcja cieplna utrzymuje ciepło procesowy w górze. Kolejną ważną funkcją pieca jest płynne sterowanie mocą procesu, dzięki  zastosowaniu palników modulowanych, niskoemisyjnych. Jeżeli masa detali, które wjeżdżają do pieca jest zbyt duża i piec zaczyna się wychładzać, czujnik temperatury podnosi moc palnika, dostosowując go do odpowiedniego zapotrzebowania procesu. Aby precyzyjnie regulować temperaturą pieca, plenum rozprowadzania powietrza umieszczone na całej powierzchni podłogi pieca reguluje cały proces. Dzięki czemu nawet najbardziej wymagające farby mogą być zastosowane oraz detale o skomplikowanych kształtach zostaną prawidłowo spolimeryzowane. Specjalna konstrukcja paneli ogranicza także powstawanie mostków termicznych, a opatentowany system Omega na ścianach, całkowicie je niweluje.

Oszczędności w zużyciu farby proszkowej

Dostępne w ofercie firmy kabiny do malowania dają możliwość dokładniejszego nadzorowania każdego etapu malowania, jak również przyspieszają proces nakładania farby proszkowej, pozwalając na efektywne i wydajne aplikowanie farby. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i gładkiej powierzchni obudowy umożliwiają opadanie nadmiaru proszku. Dielektryczna kabina poprzez zastosowanie warstwowej budowie ścian  typu „sandwich” umożliwia szybkie usunięcie farby proszkowej. Została zbudowana  w oparciu o główne zasady aerodynamiki i elektrostatyki, pozwalające na lepsze zasysanie nadmiaru proszku, który nie osadził się na detalach. Dno kabiny posiada system sekwencyjnego odmuchu, wykorzystującego sprężone powietrze i przesyłającego farbę bezpośrednio do kanału wyciągowego. Kabiny automatyczne wyposażone są również  manipulatory i oscylatory, z kontrolą skoku roboczego nawet do jednego centymetra,  oraz wertykalny i horyzontalny system sczytywania detali. Wszystkie te funkcje przyczyniają się do zminimalizowania odpadu farby. Połączenie kabiny z odpowiednim robotem pozwala na jeszcze pełniejszą optymalizacją jakości oraz oszczędność, co realnie przekłada się na obniżenie kosztów produkowanych elementów.

Wielofunkcyjne tunele schładzania i ciepło procesowe

Tunele schładzania oprócz funkcji odzysku ciepła procesowego, zmniejszają także emisję ciepła na halę, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, zwłaszcza  w okresie letnim. Najczęstszym sposobem wykorzystania ciepła procesowego jest użycie go do ogrzewania hali produkcyjnej. Świeże, przefiltrowane powietrze w tym wypadku zostaje wtłoczone do tunelu, a system dystrybucji kanałów schładza wszystkie detale. Ciepło procesowe może zostać wykorzystane do ogrzewania hal lub dostarczone do centrali wentylacyjnej. Poprzez zastosowanie odpowiednich konstrukcji pieców i połączenie pieca suszącego z piecem wypalającym, część energii z pieca wypalającego może być wykorzystana do pieca suszącego. Gorące detale, które z procesu polimeryzacji przejeżdżają przez piec suszący, w wyniku różnicy temperatur oddają część swojej energii. W układach lakierni istnieje również możliwość zainstalowania pomp ciepła, które mogą wspomagać procesy niskotemperaturowe, jak np. kąpiele lub inne zewnętrzne systemy cieplne, np. ciepłą wodę użytkową.

Wykorzystywanie danych z procesu do  dalszej optymalizacji produkcji

Współczesne procesy produkcyjne generują ogromne ilości danych z różnorodnych źródeł. Cyfryzacja produkcji i nowoczesne systemy do kompleksowej analizy danych, umożliwiają przekształcenie ich w bardzo wartościowe informacje. Autorskie rozwiązanie firmy Ecoline w tym zakresie służy do monitorowania parametrów linii, wizualizacji i identyfikacji całego procesu lakierniczego w czasie rzeczywistym, dzięki czemu operatorzy mogą natychmiast reagować  na wszelkie odchylenia i utrzymywać proces malowania na odpowiednim poziomie. Technologia identyfikacji dzięki specjalnym czujnikom, umożliwia śledzenie każdego detalu przejeżdżającego przez linię, co ułatwia zarządzanie jakością i kontrolę produkcji. Za pomocą specjalnego interfejsu i autorskiego oprogramowania, możliwa jest wizualizacja całego procesu malowania proszkowego. Operatorzy mają dostęp do dynamicznych wykresów, tabel i alarmów, które pomagają w monitorowaniu i kontrolowaniu linii produkcyjnej. Idąc dalej, możliwe jest nawet gromadzenie, zapisywanie i analiza pobranych danych, ułatwiająca optymalizację procesów i identyfikację obszarów do poprawy, prognozowanie awarii i planowanie konserwacji, a to przekłada się na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów.

 

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2