fbpx
UE UE

Linia lakiernicza dla Siatpol

Firma Ecoline z siedzibą w Krośnie, jest naszym sprawdzonym partnerem w zakresie nowoczesnych technologii malowania proszkowego. Dotychczasowa, wieloletnia współpraca jest podstawą do wystawienia firmie Ecoline najwyższej oceny.

Firma Ecoline wyróżnia się spośród pozostałych firm jakością i terminowością wykonanych usług. Każde z naszych zleceń traktowane jest indywidualnie, z uwzględnieniem i zrozumieniem naszych potrzeb i wymagań.

Zdecydowanie mogę polecić Ecoline, jako partnera godnego zaufania oraz dać jej rekomendację.

Czytaj więcej
Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 1

Wyzwanie

Wyzwaniem, jakie SIATPOL postawił przed Ecoline, było zaprojektowanie i zbudowanie nowej linii lakierniczej, która uwzględniałaby m.in. takie aspekty jak:

1

optymalizacja wydajności linii poprzez minimalizację strat farby i emisji pyłów do środowiska. Problemem w tym wypadku było niskie wypełnienie, czyli stosunek powierzchni malowanego detalu (głównie paneli siatki ogrodzeniowej) do rozmiaru samego detalu

3

bardzo wysokie wymagania jakościowe stawiane powłoce. Ze względu na to, że ogrodzenia są montowane na zewnątrz, często w środowiskach wysoce korozyjnych, konieczne było wydłużenie trwałości paneli

2

duże wymiary detali, jakie są przez klienta malowane i polimeryzowane

4

zróżnicowane zamówienia indywidualne, które wymagały elastyczności i szybkiej adaptacji zarówno w zakresie malowania detali o różnych gabarytach, jak i w zakresie możliwości szybkiej zmiany koloru farby

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2

Rozwiązanie

Odpowiedzią na potrzeby SIATPOLu było przygotowanie wysoce zautomatyzowanej lakierni do malowania proszkowego, pozwalającej na kompleksowe przygotowanie powierzchni detali, pokrywanie jej dodatkowymi warstwami oraz umożliwiającej szybkie zmiany kolorów. Całość zlokalizowano w hali o powierzchni 2200 m2.

Nietypowe rozwiązanie zastosowano już na samym początku procesu malowania. Lakiernia SIATPOLu jest jedną z niewielu, które w strefie przygotowania powierzchni posiadają urządzenia zarówno do mechanicznej, jak i chemicznej obróbki, co umożliwia kompleksowe przygotowanie podłoża do malowania. Do obróbki mechanicznej służy system strumieniowo-ścierny omiatania detali, charakteryzujący się bardzo niską emisją pyłów, wyposażony w wykonane z węglików spiekanych zaawansowane turbiny SupremeBlaster.

Kolejną częścią linii jest również tunel do chemicznego przygotowania powierzchni, składający się ze stref natryskowych, służących do przygotowywania detali przed malowaniem. Zastosowana w ten sposób dodatkowa chemiczna warstwa, znacznie wydłuża trwałość paneli, nawet jeśli będą wykorzystywane w środowiskach bardzo sprzyjających szybkiej korozji.

Tak przygotowane detale automatycznie są przenoszone do pieca suszącego, którego specyficzna budowa pozwala nie tylko na suszenie detali, ale także na odgazowanie elementów ocynkowanych.

Następny etap stanowi proces nanoszenia farby w gniazdach malowania automatycznego. System wyposażony jest w centrum kolorów i pozwala na zmianę odcienia farby w czasie poniżej 10 minut, natomiast w jednym czasie aplikacja pozwala na malowanie od 6 do 10 paneli.

Pokryte farbą detale trafiają do pieca wypalającego, w którym następuje polimeryzacja farby proszkowej. Ze względu na duże wymiary malowanych detali (długość do 10 m i wysokość do 2,5 m) także piec musiał być odpowiednio – indywidualnie – zaprojektowany. Ponadto linia została dodatkowo wyposażona w kabinę manualną do malowania krótkich serii, bram i innych elementów o niestandardowych gabarytach.

Optymalne dopasowanie parametrów linii oraz przeszkolenie pracowników pozwalają w ciągu doby na pomalowanie paneli o łącznej powierzchni ponad 20 000 m², co przyczyniło się do dużego wzrostu zdolności produkcyjnych klienta, przy równoczesnej poprawie jakości sprzedawanych paneli. Bardzo ważny jest też elastyczny układ lakierni, co ułatwia przyjmowanie zleceń malowania elementów o niestandardowych gabarytach.

Galeria realizacji
Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 3
Fundusze Unijne
Kontrast Czcionka
logo
Skip to content