Zmiana Technologii na Zieloną

Za nami kolejna edycja Forum Nowoczesnych Technologii Malowania Proszkowego.

 

 

Konferencja lakiernicza jak co roku odbyła się w dniach 16-18 października, w wyjątkowym zakątku Polski – w Bieszczadach, miejscu niezwykle urokliwym, zachwycającym  różnorodnością i pięknem natury, emanującym spokojem i harmonią.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji był: „Zmiana technologii na zieloną. Innowacyjne technologie dla zrównoważonej przyszłości”.

Neutralność klimatyczna to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Zmiany klimatyczne i zapobieganie im, stanowią jeden z największych problemów środowiskowych, obok których nie da się przejść obojętnie. Środowisko i adaptacja do tych zmian definiują nową rzeczywistość, również dla przedsiębiorców. Coraz więcej obostrzeń niemal zmusza organizacje do bliższego przyjrzenia się zrównoważonemu rozwojowi, redukcji śladu węglowego oraz weryfikacji i prognozowaniu skutków zmian klimatu.

Tematyka tegorocznej edycji Forum Nowoczesnych Technologii Malowania prezentowała świadome,  proekologiczne i energooszczędne rozwiązania dla branży lakierniczej. Wszyscy prelegenci doskonale utożsamili się z tematem przewodnim konferencji, prezentując swoje innowacje, produkty oraz technologie umożliwiające osiągnięcie zrównoważonej przyszłości.

Patronat merytoryczny objęła Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, a patronat medialny Lakiernictwo Przemysłowe, Lakiernictwo.net oraz Forum Branżowe.

Konferencję otworzył Prezes Ecoline, Piotr Potocki, który ciepło powitał wszystkich przybyłych prelegentów i  uczestników. Pierwszego dnia wykładów swoją prezentację  jako pierwszy wygłosił Pan Michał Kocoń, przedstawiciel firmy STX, dotyczącą efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oraz korzyści jakie niosą białe certyfikaty uzyskane przy wymianie linii do malowania proszkowego.

Kolejnym prelegentem był Pan Jurand Pniak, Dyrektor Projektowy w Ecoline, który omówił innowacyjne technologie wdrożone oraz proponowane przez firmę, w przeszłości i obecnie. Swoją prezentację poświęcił również analizie konkretnych wyników i danych produkcyjnych linii lakierniczych, w odniesieniu do energooszczędności i zmiany technologii na zieloną w lakierniach proszkowych dostarczonych przez Ecoline.

Następnym prelegentem był Pan Cristian Palmieri, Dyrektor ds. Sprzedaży farb proszkowych w Kansai Helios Italy. Temat jego prelekcji na temat ekologicznych farb proszkowych został świetnie dopasowany do całej tematyki wydarzenia. Pan Artur Kozłowski, przedstawiciel firmy Gema omówił innowacyjną technologię proponowaną przez firmę Gema, dopasowaną pod aktualne potrzeby lakiernictwa. Pan Norbert Wachowiak i Robert Tichek, przedstawiciele firmy Sames, przedstawili możliwości optymalizacji procesów lakierowania poprzez dobór odpowiednich technologii i aplikacji. Kolejnym prelegentem konferencji był Pan Stefano Gerletti, reprezentant firmy Futura – firmy o ugruntowanej pozycji na rynku światowym, dostarczającej rozwiązania, które mogą transportować każdy rodzaj produktu i w każdym jego rozmiarze.

► Zobacz film Forum NTM 2023

 

W dalszej części prelekcji tematycznych głos zabrał nasz gość specjalny,  Pan Kevin Biller, Dyrektor Chem Quest Powder Coating Research Columbus z Ohio, USA, zajmujący się opracowywaniem, komercjalizacją i produkcją powłok proszkowych. Założyciel laboratorium badawczo-rozwojowego Powder Coating Research Group, prelegent wielu naukowych referatów, autor ponad 250 artykułów na temat farb proszkowych i podręczników oraz redaktor czasopism branżowych. W przygotowaniu prezentacji pomagała Pani Dominika Czchor-Jadecka: doktorantka Prz, stypendystka NAWA Bekker, która prowadzi badania na temat farb i lakierów proszkowych szczególnie w zakresie technologii niskotemperaturowych oraz UV. Pan Biller wygłosił prelekcję na temat powłok przemysłowych i omówił wyzwania dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Pani Barbara Pilch-Pitera z Politechniki Rzeszowskiej nawiązała do tematyki powłok przemysłowych i wyzwań z jakimi będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości oraz opowiedziała o wspólnym projekcie badawczym z niemieckim instytutem Fraunhofer IPA, w którym uczestniczy wraz z Politechniką również Ecoline. Pan Szymon Barczyński, przedstawiciel firmy Alufinish przedstawił nam możliwości odlakierowania powierzchni z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa ochrony środowiska i optymalizacji kosztów. Pierwszy dzień prelekcji zakończył Pan Paolo Massari, reprezentujący firmę Visa Impianti i przedstawił linie lakiernicze do kataforezy o dużym stopniu ochrony przed korozją, przy jednocześnie niskich kosztach i przyjaznym dla środowiska procesie technologicznym.

Następny dzień prelekcji rozpoczął Pan Michał Jaczewski z Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego. Tematyka jego referatu dotyczyła farb proszkowych w systemach narażonych na ciężkie warunki korozyjne, w świetle nowego wydania normy Norsok M 501. Kolejny prelegent, Pan Paweł Barański z Termo-Precyzja omówił temat pomiarów temperatury  w procesach malowania z możliwościami oszczędności energii. Pan Rafał Kretkiewicz z firmy Chemetal, swój wykład w rozwinięcie głównego tematu konferencji dedykował technologii VIANT, procesowi jednoczesnego przygotowania i powlekania powierzchni stalowych. Końcową prelekcję wygłosił Pan Artur Naczyński z firmy Poltech, który poruszył istotne aspekty wpływające na redukcję kosztów w procesie przygotowania powierzchni.

Na zakończenie konferencji został rozstrzygnięty konkurs, którego zwycięzca otrzymał Voucher na kolejną edycję Forum oraz gadżety Ecoline. Pytanie dotyczyło wskazania wagi eksponatu umieszczonego przed głównym wejściem hotelu Arłamów, którym w tym roku był samochód wyścigowy Lutus, aktualnego Mistrza Polski w Wyścigach Górskich w klasyfikacji RWD, Gabriela Kubita. Ty razem samochód posłużył jako obiekt wystawowy prezentujący efekt fluorescencyjnych kół, pomalowanych odpowiednią farbą fluo, która w połączeniu z ultrafioletowym podświetleniem dawała niesamowity efekt po zmroku.

W podziękowaniu za udział, każdy uczestnik otrzymał od nas symboliczny upominek w postaci własnego drzewa, który nie jako symbolizuje początek zmiany nie tylko technologicznej ale i ekologicznej, w kierunku której powinniśmy podążać.

Celem każdej organizowanej przez nas konferencji jest skupienie się wokół najbardziej aktualnych tematów związanych z branżą lakierniczą, wymiana informacji, prezentowanie rozwiązań, nowych technologii  i trendów. Tegoroczna edycja i wypełnienie tematu przewodniego konferencji wypadło znakomicie, ciekawe przykłady,  doświadczenia, różnorodne perspektywy branżowe dały bardzo dobrą merytorycznie pigułkę informacyjną i inspirację.

Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w Forum Nowoczesnych Technologii Malowania Proszkowego,  jesteśmy pewni że, dzięki takim partnerom  biznesowym  będziemy nadal wspólnie wyznaczać trendy i opracowywać rozwiązania w branży lakierniczej.

 

 

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2