Uniwersalna i kompaktowa – mała wielka lakiernia

UDANE POŁĄCZENIE PROCESÓW MALOWANIA PROSZKOWEGO Z LAKIEROWANIEM CIEKŁYM NA JEDNEJ LINII

Czy wysoce zautomatyzowana i obsługująca pełny proces malowania lakiernia może zmieścić się w niewielkim pomieszczeniu? Z pomocą specjalistów – tak. Firma Ecoline zaprojektowała i wybudowała nową linię lakierowania proszkowego i ciekłego na powierzchni zaledwie 170 metrów kwadratowych, znacznie usprawniając proces produkcji w zakładzie Kratki.pl.

20lat Ecoline

Wkłady kominkowe, piece wolnostojące, biokominki, – kratki kominkowe, obudowy oraz liczne elementy niezbędne przy montażu kominków – to tylko niektóre z produktów wytwarzanych przez firmę Kratki.pl. Rozwiązania dostarczane przez przedsiębiorstwo muszą spełniać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, zarówno w Polsce, jak i w Europie.
Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt estetyczny: Kratki.pl oferują klientom różnego rodzaju materiały w nowoczesnych, jak i rustykalnych stylach. W związku z tym lakiernia pozwalająca na malowanie detali wybranym rodzajem farby, przy zachowaniu najwyższej klasy pokrycia, jest tak ważnym elementem procesu produkcyjnego firmy.
Z prośbą o zaprojektowanie i budowę swojej drugiej już lakierni firma ponownie zwróciła się do Ecoline – uznanego dostawcy w obszarze malowania proszkowego, odznaczającego się wieloletnim doświadczeniem w dostarczaniu niestandardowych rozwiązań.
Propozycja miała nie tylko gwarantować wygodę i jakość malowania ciekłego lub proszkowego, ale też zapewniać pełną obsługę procesu: od przygotowania poszczególnych elementów do etapu suszenia/polimeryzacji, a także wysoką automatyzację. Na dodatek powierzchnia pomieszczenia, w którym miała znajdować się lakiernia, wynosiła jedynie 170 metrów kwadratowych.

Centrum kolorów

 

BEZ KOMPROMISÓW

 

Przed Ecoline stanęło niełatwe zadanie, zwłaszcza że zarówno dostawca lakierni, jak i klient postawili sobie za priorytet wybór przede wszystkim takich narzędzi i rozwiązań, które pozwolą na oszczędność zasobów, takich jak woda czy prąd.

 

– Od lat projektujemy i budujemy dla naszych klientów rozwiązania „szyte na miarę” – tak było też w przypadku lakierni dla Kratki.pl – mówi Piotr Potocki, prezes firmy Ecoline.– Ograniczona przestrzeń, w której musieliśmy się zmieścić stanowiła duże wyzwanie logistyczne, a nie chcieliśmy iść na kompromisy ani w kwestii funkcjonalności, ani wydajności, zaproponowanego rozwiązania. Dlatego po przeprowadzonych analizach zdecydowaliśmy o wdrożeniu linii pozwalającej nakładać oba typy farb w ramach jednego mechanizmu przesuwania.

Wyjątkowość zaproponowanego rozwiązania polega między innymi na tym, że w zależności od wybranej technologii malowania, uruchamiane są poszczególne sekcje linii lakierniczej – inne dla malowania proszkowego, inne dla ciekłego Co więcej, mimo niewielkich rozmiarów, lakiernia umożliwia malowanie elementów o wysokości nawet 1,5 metra.

OPTYMALNE ROZWIĄZANIA

Nowa lakiernia firmy Kratki.pl wyposażona jest w narzędzia umożliwiające przygotowanie detalu i jego suszenie lub polimeryzację. W procesie malowania proszkowego uaktywniana jest sekcja automatycznego nakładania farby proszkowej w kabinie z opcją dopylania ręcznego. Malowanie ciekłe odbywa się ręcznie w kabinie ciekłej, a pomalowane elementy podsuszane są w uruchamianym specjalnie w tym celu tunelu suszenia. Należy podkreślić, że kabina do malowania ciekłego jest wykorzystywana do emaliowania detali i zdobień. Przy zachowaniu całego cyklu technologicznego, tak jak w przypadku detali malowanych farbami proszkowymi, polegającego na odpowiednim przygotowaniu powierzchni detali w tunelu myjącym i ich osuszeniu, zastosowano specjalne wykorzystanie kabiny mokrej do nakładania emalii, która jest kolejno podsuszana w piecu podsuszającym w trybie automatycznym. Tak przygotowane detale emaliowane są transportowane do specjalnego pieca służącego do wypalania emalii w bardzo wysokiej temperaturze.

 

LAKIERNIA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU

 

To jednak nie wszystko, co zapewnia lakiernia. Ecoline na pierwszym miejscu stawia dbałość o środowisko i oszczędność zasobów naturalnych.
Połączenie pieca suszącego i wypalającego pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii w procesie malowania. Dzieje się tak dlatego, że piec suszący nie posiada swojego palnika, ale korzysta z ciepła wytworzonego przez piec wypalający.

Doświadczenie Ecoline pozwoliła na dostarczenie klientowi rozwiązania spełniającego nie tylko jego wysokie wymagania, ale także najwyższe standardy jakości uznawane w branży. Co więcej, wykonawca dołożył wszelkich starań, aby zaprojektowana i wdrożona instalacja była jak najbardziej przyjazna środowisku oraz wykorzystywała ograniczone ilości zasobów energetycznych.
Stworzona przez Ecoline lakiernia pozwoliła na znaczące usprawnienie prac prowadzonych w zakładzie Kratki.pl.

– Uniwersalna, kompaktowa linia do malowania proszkowego i ciekłego, jaką zakupiliśmy w Ecoline, spełniła wszystkie nasze oczekiwania, dając nam nową możliwość wykorzystania także bardziej ekologicznej technologii, jaką jest malowanie proszkowe – podsumowuje współpracę Adam Jędraszek, dyrektor ds. operacyjnych firmy Kratki.pl. – Automatyzacja procesów lakierniczych ułatwia bieżącą pracę, zwiększając równocześnie bezpieczeństwo pracowników i wydajność działań lakierniczych.

Sprawdź ofertę Ecoline 

Artykuł dostępny również na:
https://www.lakiernictwo.net/dzial/2-artykuly/artykuly/uniwersalna-i-kompaktowa-mala-wielka-lakiernia,3797

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2