Od ekspertów dla ekspertów

Ecoline stawia na rozwój i eksperckie wsparcie klientów

 

Firma Ecoline, jako jeden z liderów polskiego rynku sprzedaży powłok proszkowych i doświadczony dostawca linii malarskich, nieustannie inwestuje w rozwój. Od lat prowadzi własne projekty z zakresu R&D, a realizując zlecenia dla klientów, zdobywa cenne doświadczenia, które pozwalają stale podnosić kompetencje pracowników firmy. Eksperci Ecoline chętnie dzielą się wiedzą podczas Warsztatów Malowania i organizowanego od 2018 roku Forum Nowoczesnych Technologii Malowania.

 

Projekty R&D pozwalają pokonać wyzwania

 

Dział badań i rozwoju prowadzony przez Ecoline wyposażony jest w nowoczesną lakiernię automatyczną i ręczną. Pracownicy firmy prowadzą w nich testy malowania trudnych detali o skomplikowanych kształtach lub nietypowych powierzchniach czy wymiarach. Dzięki temu, podczas realizacji zleceń klientów, nie muszą uciekać się do metody „prób i błędów”, ale od razu mogą dostosować sposób zawieszenia skomplikowanych detali czy efektywnie rozmieścić pistolety aplikujące farbę tak, by nałożona powłoka była perfekcyjna.
Testy malowania i projekty badawczo-rozwojowe to niejedyne innowacyjne działania podejmowane przez Ecoline.

 

Piotr Potocki, prezes firmy Ecoline: „W ostatnich latach zdobyliśmy cztery patenty. W 2015 roku opatentowaliśmy innowacyjny piec do polimeryzacji i suszenia, a także wielozabiegową sekcję przygotowania powierzchni z nowoczesnym kolektorem odpływowym. Rok później, w 2016, uzyskaliśmy patent na nasz wyjątkowy produkt: innowacyjną modułową kabinę lakierniczą, a najnowszy, z 2020 roku, dotyczy panelu pieca do polimeryzacji i suszenia farby proszkowej o konstrukcji panelowej. Cały czas szukamy nowych, bardziej efektywnych sposobów malowania, które oszczędzą nie tylko czas i pieniądze, ale też ograniczą możliwy negatywny wpływ procesu na środowisko”.

 

Nauka poprzez doświadczenie

 

Specjaliści Ecoline wyciągają cenne lekcje z każdego projektu realizowanego na zlecenie klientów. Napotkane wyzwania pozwalają na wypracowanie nowych, nieznanych wcześniej sposobów działania.
Jedno z takich wyzwań stanowiła realizacja lakierni proszkowej dla firmy Befa. Klient wymagał stworzenia linii umożliwiającej efektywne przygotowanie i malowanie powłokami proszkowymi multimetali – detali ze stali zwykłej, ocynkowanej i aluminium – bez konieczności wprowadzania zmian między nimi, co w efekcie miało dać oszczędność czasu i nakładu pracy lakierników.
W odpowiedzi firma Ecoline stworzyła specjalny rodzaj tunelu przygotowującego powierzchnię pod malowanie z różnymi strefami oddziaływania wyposażonymi w podwójne wanny. W zależności od wymogów poszczególnych detali wykorzystywane są wybrane, określone strefy tunelu, takie jak: odtłuszczanie, dekapowanie, płukanie wodą, płukanie wodą demineralizowaną, pasywacja, fosforanowanie, suszenie. Pracą tunelu steruje specjalnie zaprojektowana szafa sterująca wyposażona w zaprogramowane wytyczne dla poszczególnych metali. To rozwiązanie nie tylko skróciło i ułatwiło pracę lakierników, ale także pozwoliło znacznie zredukować liczbę błędów, do których dochodziło przy częstych zmianach ustawień ręcznych.
Co więcej, linia przygotowana przez Ecoline dla firmy Befa wyposażona jest w kabinę szybkiej zmiany koloru, która umożliwia szybkie malowanie detali, a całość została stworzona w sposób pozwalający na pokrywanie powłoką różnych metali na jednej linii. Jak wskazują dane firmy Befa, uruchomienie linii od Ecoline pozwoliło na zwiększenie liczby obsłużonych klientów i spowodowało wzrost przychodów o ponad 30%.

Karty wad powłok proszkowych

 

Dzięki ponad dwudziestu latom obecności na rynku i znacznym inwestycjom w rozwój Ecoline posiada doświadczenie i wiedzę, którą chętnie dzieli się ze specjalistami branży lakierniczej.
Jednym z działań o charakterze edukacyjnym jest opracowywanie kart wad powłok proszkowych. To jednostronicowe arkusze, na których zebrana została w skondensowanej formule wiedza o najpowszechniej występujących wadach powłok proszkowych.
Każda z kart zawiera opis wady, informacje o miejscu powstawania wad oraz o przyczynach ich występowania i sposobach zapobiegania im lub radzenia sobie z nimi, gdy już do nich dojdzie. Na kartach znajdują się ilustracje, dzięki którym korzystający z nich z łatwością zidentyfikują rodzaj wady, z którą mają do czynienia. Zastosowanie kart pomaga specjalistom malującym proszkowo (i nie tylko) łatwiej rozpoznać wady pojawiające się na malowanych przez nich detalach. Ułatwiają nie tylko znalezienie rozwiązania problemu, ale także likwidację przyczyny jego powstawania.

 

Warsztaty malowania proszkowego pomagają szkolić kadrę

Logo Warsztaty Malowania Proszkowego

Eksperci Ecoline dzielą się swoją specjalistyczną wiedzą także w czasie warsztatów malowania proszkowego, prowadzonych zarówno z fachowcami pracującymi na stanowiskach lakierniczych, jak i osobami dopiero rozpoczynającymi swoją przygodę z malowaniem proszkowym. Każda edycja warsztatów skupia się na praktycznych zadaniach przygotowujących do samodzielnego nakładania powłok proszkowych, udział w szkoleniu nie wymaga posiadania żadnej wiedzy specjalistycznej.
Prezes Ecoline Piotr Potocki podkreśla: – Podczas spotkania w grupie możliwe jest zarówno pogłębienie wiedzy teoretycznej, ale także, co najważniejsze, szlifowanie umiejętności praktycznych. Możemy porozmawiać o problemach, które spotykają uczestnicy w trakcie codziennej pracy, przetestować najnowsze technologie lakiernicze i wymienić się doświadczeniami. Organizujemy szkolenia od 2019 roku i cały czas widzimy duże zainteresowanie specjalistów z różnorodnych branż, chcących podnosić swoje kompetencje.

 

Forum NTM – miejsce spotkań liderów branży

Logo Forum Nowoczesnych Technologii Malowania

Forum Nowoczesnych Technologii Malowania jest wydarzeniem branżowym organizowanym przez Ecoline od 2018 roku. Forum Nowoczesnych Technologii Malowania to przede wszystkim duża dawka wiedzy – w ciągu trzech dni jego trwania odbywa się ponad dwadzieścia wykładów eksperckich, których prelegentami są specjaliści zatrudnieni u liderów polskiej i światowej branży lakierniczej. Tematy poruszane w trakcie wystąpień dotyczą najnowszych trendów branży i zmieniających ją technologii. Celem przyświecającym organizatorom jest przede wszystkim idea stworzenia przestrzeni spotkań, swobodnej wymiany informacji, nawiązania kontaktów biznesowych, a także wymiany doświadczeń. – Do udziału zapraszamy wszystkich entuzjastów innowacji technologicznych branży lakierniczej, które już dziś zwiastują nadchodzące nowości i rozwiązania – mówi Piotr Potocki.

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2