Najnowszy system światowej klasyfikacji kolorów NCS

CZYM JEST KOLOR?

Kolor wyraża piękno i harmonię oraz stanowi integralną część materiałów. Jest formą ekspresji, będącej w stanie wzbudzać emocje. Jego niezliczone kombinacje mogą przekazywać wszelkiego rodzaju doznania. Jest on obecny na płaskich bryłach oraz kształtach. Pomaga w organizowaniu przestrzeni i manipulować fizycznością, jak również wzmacniać uczucie architektonicznych wyborów. Kolor nadaje otaczającym nas przedmiotom pozytywną wartość estetyczną, praktyczną i wreszcie silnie oddziałuje na  psychikę człowieka.

PALETA NCS

NCS czyli Natrual Color System jest logicznym system porządku kolorów, stworzonym przez szwedzki instytut, Scandinavian Colour Institute. Oparty został na podstawie wyników badań percepcji człowieka, które trwały ponad 60 lat. Wyróżnionych zostało ponad 1950 kolorów, a obecnie  najnowsza paleta zawiera ich już 2050. Jest to najbardziej rozpowszechniony system klasyfikacji kolorów na świecie, który pozwala na opisanie każdego wyobrażalnego koloru, a przy tym nadanie mu odpowiedniej symbolicznej notacji. System zapewnia możliwość opisania barwy każdego materiału powierzchniowego oraz osiągnięcie dokładnie takiego koloru jaki jest oczekiwany.

Bazuje on na zdolności człowieka do rozróżnienia sześciu podstawowych kolorów: bieli, czerni, żółci, czerwieni, błękitu i zieleni. Cztery chromatyczne barwy elementarne to żółty (Y), czerwony (R), niebieski (B) i zielony (G), a dwie niechromatyczne barwy elementarne to biały (W), czarny (S). Pozostałe inne barwy można opisać na podstawie stopnia ich podobieństwa do barw elementarnych.

TRÓJWYMIAROWA PRZESTRZEŃ KOLORÓW NCS

System NCS został zobrazowany za pomocą trójwymiarowej przestrzeni barw. Zaczynając od barw elementarnych można skonstruować trójwymiarowy model, zwany przestrzenią barw, która umożliwia opasanie każdej możliwej barwy, która jest wymagana i nadać jej odpowiednią notację NCS. Dla najlepszej przejrzystości została ona przedstawiona w dwóch rzutach – koła barw i trójkąta barw.

KOŁO BARW NCS

Kołem barw możemy nazwać poziomy odcinek przecinający środek przestrzeni NCS. Wewnątrz koła znajdują się punktowo rozmieszczone cztery podstawowe barwy.

Poprzez poruszanie się po kole barw możemy definiować różne odcienie (Hue) interesującej nas barwy, które określone są jako podobieństwo do jednej lub dwóch chromatycznych barw elementarnych.

Do określenia odcienia potrzebne jest wskazać barwy elementarne oraz wskazać ich wartość za pomocą liczby. Suma wartości powinna w każdym przypadku wynosić 100. Wartość dla pierwszego koloru jest odejmowana.

 

TRÓJKĄT KOLORÓW NCS

Trójkątem barw jest z kolei pionowy odcinek przestrzeni kolorów NCS. Podstawą trójkąta jest skala szarości w zakresie od bieli (W) do czerni (S), a wierzchołek trójkąta reprezentuje maksymalną chromatyczność (C) dla określonej płaszczyzny odcienia, w tym przypadku R90B.

NOTACJA NCS W KILKU KROKACH

1.Znajdź barwę

Przyjrzyj się poziomemu przekrojowi poprzecznemu przebiegającemu przez środek przestrzeni barw. Barwa jest opisana jako stosunek do jednej lub dwóch z czterech chromatycznych podstawowych barw znajdujących się w kole barw.

2.Wybierz odcień

Chromatyczność na poziomie 30%

Zczernienie na poziomie 40%

3.Uzupełnij notację NCS

Kolor NCS S 4030-R90B ma odcień 4030, zczernienie na poziomie 40% oraz chromatyczność na poziomie 30%. Zbielenie wynosi zatem: 100% – 40% – 30% = 30%.

 

FARBY PROSZKOWE Z NAJNOWSZEJ PALETY NCS

Firma Ecoline wykorzystuje międzynarodowy system NCS w swojej działalności sprzedaży farb proszkowych, z najnowszej palety 2050 kolorów, co najważniejsze od certyfikowanych, światowych dostawców. Umożliwia to opracowywanie, produkcję oraz sprzedaż kolorów z palety we wszystkich możliwych wariantach, wykończeniach. Pozwala to na analizę barwy, jej wytworzenie oraz przekazanie zapisu o kolorze producentom, projektantom i Klientom. Zapewnia także możliwość łatwego komunikowania się z wszystkim osobami zaangażowanym w proces doboru, wyboru lub tworzenia koloru, dzięki czemu efekt końcowy jest dokładnie taki, jaki powinien być.

 

 

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2