MALOWANIE PRZYSZŁOŚCI – SZTUCZNA INTELIGENCJA W TECHNOLOGII PROSZKOWEJ

Za nami kolejna edycja Forum Nowoczesnych Technologii Malowania. Konferencja lakiernicza jak co roku odbyła się w dniach 16-18 października, w wyjątkowym zakątku Polski – w Bieszczadach, miejscu niezwykle urokliwym, zachwycającym  różnorodnością i pięknem natury, emanującym spokojem i harmonią. Staramy się aby cyklicznie organizowana przez nas konferencja oscylowała wokół najbardziej aktualnych tematów w branży. Celem konferencji jest pogłębienie wiedzy i świadomości, prezentowanie wyników badań oraz wprowadzonej technologii. W tym roku swoją uwagę zwróciliśmy w kierunku AI.

Dlaczego poruszyliśmy właśnie tą tematykę? Ponieważ potencjał do zrewolucjonizowania branży lakierniczej przez AI jest ogromny. Integracja sztucznej inteligencji  z przemysłem lakierniczym toruje drogę ku nowej erze wydajności i precyzji, od optymalizacji parametrów powłok, po kontrolę jakości. Zastosowanie sztucznej inteligencji w branży lakierniczej może połączyć to, co najlepsze z obu światów. W tym wypadku sztukę malowania proszkowego, która wymaga umiejętności i wiedzy specjalistycznej, z możliwościami sztucznej inteligencji, takimi jak analiza danych i automatyzacja.

Patronat merytoryczny  wydarzenia jak co roku objęła Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, jedna z największych sieci badawczych w Europie, która jest dla nas silnym wsparciem od wielu lat. Patronat medialny zapewniło nam Lakiernictwo Przemysłowe oraz Lakiernictwo.net. Do grona naszych partnerów podczas wydarzenia dołączyli w tym roku: Inkubator Przedsiębiorczości Krosno, Targi ITM Industry Europe – Przemysł Ery Cyfroweji i Krośnieński Inkubator Technologiczny „Krintech”.

Po uroczystym otwarciu konferencji i przywitaniu wszystkich uczestników rozpoczęliśmy panel prelekcji. Prelekcje zostały pogrupowane tematycznie. Całość rozpoczęliśmy krótkim wprowadzeniem do sztucznej inteligencji, a jako pierwszy wystąpił Pan Paweł Lubiński, który wyjaśnij w jaki sposób możemy wykorzystywać zgromadzone dane, a które mogą stać się kluczowym zasobem w naszch przedsiębiorstwach lub, które w przyszłości będą przydatne z punktu widzenia optymalizacji produkcji z udziałem AI. Firma oparta na danych to organizacja, która strategiczne decyzje biznesowe podejmuje w oparciu o wnikliwą analizę danych. Kolejny prelegent Pan Kamil Porembiński, poruszył odmienną tematykę, jednak równie istotną, związaną z zagrożeniami w sieci i cyberbezpieczeństwem. W następnej prelekcji przedstawiciel firmy Lesta- Pan Igor Kania wyjaśnił jak działają autonomiczne systemy lakiernicze. Następnie, Pan Arkadiusz Ptak, który od ponad 25-lat zajmuje się branżą przygotowania powierzchni rozwinął swój wykład  na temat Industry 5.0 w chemii. Kolejnym prelegentem był Pan Mirosław Szczepanik z firmy Optimal Systems, który omówił temat automatycznej optymalizacji procesu neutralizacji ścieków z wykorzystaniem  AI do analizy danych.

Ze strony firmy Ecoline swój wykład przedstawiał Pan Piotr Górny i omówił sposoby wykorzystywania danych produkcyjnych na liniach lakierniczych do dalszych optymalizacji produkcyjnych za pomocą sztucznej inteligencji. Omówione zostały możliwe sposoby monitorowania, predykcji awarii, identyfikacji i śledzenia detali oraz kontroli jakości w czasie rzeczywistym. Przedstawiono również kluczowe parametry technologiczne monitorowane na liniach lakierniczych, takie jak temperatura, ciśnienie powietrza, wilgotność oraz zużycie energii, które analizowane są za pomocą różnych typów czujników i systemów wizyjnych. Podczas prezentacji przedstawiono również opis badań nad wdrożeniem zastosowań algorytmów sztucznej inteligencji opartych na uczeniu nadzorowanym i nienadzorowanym w kontekście detekcji anomalii, co umożliwi  na wcześniejsze wykrycie problemów. Ważnym punktem była również automatyzacja procesów produkcyjnych, w tym automatyczne dobieranie programów malowania, które mogą być optymalizowane przez systemy AI w zależności od parametrów detali. Omówiono także integrację systemów zarządzania zapasami oraz technologię monitoringu wizualnego, która umożliwia wykrywanie wad powierzchniowych w czasie rzeczywistym, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powłok malarskich.

Oprócz prelekcji tematycznych w agendzie wydarzenia znalazło się case study, dotyczące zaawansowanej linii do malowania proszkowego dla dużych gabarytów wyprodukowanej dla firmy Modular. Uczestnikami case study była firma Ecoline- jako główny wykonawca linii oraz inni podwykonawcy, którzy wnieśli do niego ogromny wkład, dostarczając swoją wysokiej jakości technologię. Do projektu zaprosiliśmy: Poltech Engineering, firmę Eko-Bhl oraz firmę Futura. Wymagania wobec Ecoline, jako generalnego wykonawcy linii dotyczyły  nie tylko zastosowania innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyki i robotyki ale także pełnej koordynacji na wielu poziomach tej niezwykle wymagającej realizacji, w tym integracji technologicznej wszystkich komponentów z powstającą halą. Wszyscy uczestnicy case study zaprezentowali własne założenia, wyzwania oraz trudności podczas realizacji tego projektu. Następnie, wspólnie omówiliśmy wyprodukowaną technologię, zgodnie z kolejnością cyklu technologicznego oraz przedstawiliśmy dalsze optymalizacje, które w przyszłości mogą być wykonane na linii.

Po intensywnym dniu wykładów i prezentacji uczestnicy mieli okazję do wspólnej zabawy na sali bankietowej oraz obejrzenia niesamowitego spektaklu malowania światłem, podczas którego w artystyczny sposób przedstawiliśmy historię firmy. Obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia naszej działalności był doskonałym momentem na wspomnienie tego, co było, podkreślenie wytrwałości i osiągnięć Ecoline oraz dynamicznego rozwoju firmy, zwłaszcza w ostatnich latach działalności.

Ostatni dzień wykładów rozpoczęliśmy tematyką związaną z farbami proszkowymi. Pierwszą prelekcję wygłosił Pan Cristian Palmieri, który przedstawił w jaki sposób AI jest wykorzystywane w grupie Kansai-Helios. Podczas prelekcji zostały także omówione sposoby wykorzystania AI w grupie, począwszy od rozwoju nowych formuł, optymalizacji procesów wytwarzania,  kontroli jakości, po zarządzanie łańcuchem dostaw.

W następnej kolejności wystąpił nasz gość specjalny ze Stanów Zjednoczonych- Pan Kevin Biller, prawdziwy autorytet w branży lakierniczej. Pan Biller pełni funkcję  Dyrektora w Chem Quest Powder Coating Research Columbus w Ohio, USA i zajmuje się opracowywaniem, komercjalizacją oraz produkcją powłok proszkowych. Jest założycielem laboratorium badawczo- rozwojowego Powder Coating Research Group, prelegentem wielu naukowych referatów, autorem ponad 250 artykułów na temat farb proszkowych i podręczników oraz redaktorem czasopism branżowych. Podczas naszej konferencji zwrócił uwagę na temat danych jakie są potrzebne dla sztucznej inteligencji aby mogła wygenerować dla nas odpowiednie wnioski. Jak przedstawił w swoim referacie, w przypadku formulacji farb proszkowych możliwe jest stworzenie ponad 100 milionów kombinacji, ale tylko w przypadku jeżeli zaopatrzymy ją w odpowiednie i wartościowe informacje, takie jak surowce, stężenia, zasady formułowania, warunki procesu i oczekiwane właściwości.

Kolejną, równie bardzo ciekawą tematycznie prelekcję wygłosiła Pani Marzena Nowicka-Nowak będąca głównym specjalistą w Grupie Badawczej Farb i Tworzyw, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Centrum Farb i Tworzyw. Podczas swojej prezentacji  wyjaśniła nam jakie są szanse i korzyści wykorzystania sztucznej inteligencji w przemyśle wyrobów lakierowych ale również poruszyła wyzwania jakie trzeba będzie pokonać. Rola AI w branży farb proszkowych absolutnie nie ogranicza się tylko do samych badań i rozwoju, ale może być także wykorzystywana między innymi do dopasowywania kolorów i tworzenia nowych.

Na sam koniec konferencji Pan Hubert Grochala z firmy Keaser Kompressoren omówił najnowocześniejsze rozwiązania odnoszące się do produkcji produktów i dostaw usług w zakresie sprężonego powietrza. Następnie, wystąpiła Pani Małgorzata Kozłowska- ekspert malowania kataforetycznego, proszkowego oraz ciekłego, przybliżając nam normy AIAG CQI 12- procesu specjalnego związanego z nakładaniem powłok. Jej wykład pozwolił nam na spojrzenie na normę związaną z przemysłem samochodowym jako przykład wykorzystania dobrych praktyk dla innych obszarów nakładania powłok proszkowych niż branża automotive.

 

Podczas konferencji na sali wykładowej pojawił się także bolid Piła, skonstruowany przez Koło Naukowe ROTOR z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych (PANS) w Krośnie, od kilku lat bierze udział w międzynarodowych zawodach Shell Eco-Marathon, gdzie osiąga imponujące wyniki w kategorii pojazdów ultraoszczędnych. W 2022 roku Piła ustanowił nowy rekord Polski, przejeżdżając aż 963 km na jednym litrze etanolu, co stanowi znaczący wzrost względem wcześniejszego rekordu wynoszącego 837 km. Wynik ten dał ekipie ósme miejsce w Europie i najlepsze w Polsce. Konstrukcja bolidu opiera się na innowacyjnych technologiach oraz lekkich, aerodynamicznych materiałach. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać ambitnych i młodych inżynierów, którzy dzięki wspólnym działaniom mają możliwość rozwijania swoich pasji. Pytanie konkursowe tegorocznej konferencji dotyczyło właśnie tego nietuzinkowego eksponatu.

Podczas konferencji wszyscy obecni mieli także okazję wzięcia udziału w unikalnym doświadczeniu stworzenia wyjątkowego smaku Whisky AI, przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Uczestnicy korzystając z robota mieli okazję do degustacji niewielkiej ilości rozmaitych rodzajów whisky z różnych regionów Szkocji, następnie wybierając najlepszy według siebie smak zasilali model sztucznej inteligencji, która pomoże nam stworzyć limitowaną recepturę wedle preferencji wszystkich uczestników, upamiętniającą konferencję i jubileuszowy rok firmy.  Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy testowe. Do końca roku, dzięki wszystkim wyborom zostanie opracowana i zabutelkowana unikatowa whisky.

Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w Forum Nowoczesnych Technologii Malowania Proszkowego,  jesteśmy pewni że, dzięki takim partnerom  biznesowym  będziemy nadal wspólnie wyznaczać trendy i opracowywać rozwiązania w branży lakierniczej. Do zobaczenia za rok!

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2