Bieszczadzkie forum Ecoline

O nowoczesnych technologiach malowania proszkowego i nie tylko

Trzecia edycja Forum Nowoczesnych Technologii Malowania, zorganizowana przez firmę Ecoline, już za nami. Trzy dni spotkań specjalistów malowania przemysłowego w pięknie położonym hotelu Arłamów w sercu Bieszczad minęły niczym chwila. To był czas poświęcony nie tylko na zdobycie i poszerzenie wiedzy, ale i okazja do wielu spotkań, rozmów i zabaw w mniej formalnej atmosferze. 

Taki był zresztą cel tegorocznego forum – po przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi organizatorzy zadbali nie tylko o cykl merytorycznych wykładów, lecz program był tym razem tak ułożony, by była to również okazja do spotkań w mniej oficjalnej formule. Chętni mieli zatem czas na chwilę rozrywki, gdyż hotel Arłamów oferuje mnóstwo atrakcji. Zresztą nie tylko dodatkowe atrakcje miały umilić czas spotkań, ale i program, choć na wysokim poziomie merytorycznym, zawierał nie tylko same wykłady, lecz także panel dyskusyjny na podstawie case study prowadzony w niezwykle luźnej atmosferze przez… aktora Tomasza Karolaka. Trzeba przyznać, że w tej roli sprawdził się znakomicie! W jego wystąpienia wplecione były liczne anegdoty, które wywoływały uśmiech na twarzach publiczności, i która to co chwilę nagradzała prowadzącego burzą oklasków.

Konferencję otworzył prezes Ecoline Piotr Potocki, który przedstawił osiągnięcia, wdrożenia i plany firmy z zakresu projektowania automatycznych i ręcznych linii do malowania proszkowego realizowane na terenie Polski i Europy. Co ciekawe, w okresie trudnym dla polskiej gospodarki firma poradziła sobie doskonale i mogła się pochwalić swoimi osiągnięciami i wzrostem sprzedaży.

W ramach forum można było posłuchać ciekawych prelekcji przedstawicieli zakładów związanych z przemysłem wyrobów lakierowych. Tematyka konferencji poświęcona była zagadnieniom związanym m.in. z: hermetyzacją procesów produkcji, ekologicznymi sposobami na oszczędność i najwyższą jakość lakiernictwa, niskotemperaturowymi technologiami stanowiącymi alternatywę dla fosforanowania podłoża w malowaniu jakościowym, metodami chemicznego przygotowania podłoża do malowania proszkowego, malowaniem proszkowym stali ocynkowanej zanurzeniowo, weryfikacją i oceną wad proszkowych powłok lakierowych, niskotemperaturowymi farbami proszkowymi.

Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w konkursie, w którym nagrodą główną był rower. Każdy mógł zgadnąć, ile gramów farby proszkowej zużyto na pomalowanie felgi, którą można było obejrzeć na sali. Najbliżej wyniku był Tomasz Goździk z firmy TOMBIG, a w nagrodę otrzymał właśnie ów rower w barwach Ecoline.
Goście mieli szansę na nawiązanie kontaktów, indywidualne rozmowy biznesowe oraz wymianę informacji. Atmosfera hotelu położonego u stóp Bieszczad sprzyjała nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale i wypoczynkowi. Organizatorzy zadbali także o atrakcje artystyczne. Podczas kolacji biesiadnej w karczmie wystąpił magik, który zachwycił swoimi umiejętnościami.
– Serdecznie dziękuję uczestnikom za obecność w forum mimo wciąż mało sprzyjających okoliczności pandemicznych, prelegentom za zaangażowanie i dzielenie się swoją wiedzą z gośćmi, a wystawcom za współudział w tym wydarzeniu – podsumował Piotr Potocki, prezes firmy Ecoline.

 

O Ecoline

 

22 lata doświadczenia w zakresie projektowania i budowania linii lakierniczych proszkowych dla różnych branż pozwalają firmie Ecoline z siedzibą w Krośnie zaoferować nie tylko dopasowanie całego rozwiązania do obecnych potrzeb, ale także optymalizację procesów lakierniczych i całej produkcji oraz stałe doradztwo. Firma oferuje ręczne oraz automatyczne linie do malowania proszkowego, wyposażone w wysokiej klasy kabiny, stosuje zaawansowane przenośniki mono i power and free, manipulatory oraz stacje sczytywania detali pracujące w technologiach 2D i 3D. Kompleksowe rozwiązania, jakie dostarcza klientom, zwiększają także bezpieczeństwo pracowników, podnoszą poziom ochrony środowiska naturalnego i efektywnie zmniejszają koszty, pozwalając na intensyfikację rozwoju. Doradcy Ecoline wspierają klientów swoją wiedzą, doświadczeniem, a także szkoleniami i pełnym serwisem. Ofertę uzupełnia także szeroka gama farb proszkowych w zróżnicowanej kolorystyce, o różnych zastosowaniach ochronnych i dekoracyjnych.
Przez okres 22 lat firma zrealizowała 140 inwestycji w Polsce, zainstalowała 900 aplikacji, dostarcza rocznie 3000 ton farb proszkowych, zorganizowała wiele warsztatów praktycznych w swoim centrum szkoleniowym.

 

ZDANIEM UCZESTNIKÓW

 

Krzysztof Laba
Simkon Sp. z o.o.

Uczestniczyłem wraz z brandem Simlux w tym wydarzeniu po raz pierwszy i muszę przyznać, że jestem miło zaskoczony poziomem forum i merytorycznością poszczególnych wystąpień. Na uwagę zasługuje interaktywna forma poprowadzenia panelu dyskusyjnego case study, którą uważam za bardzo wartościową. Z prelegentów wyróżniłbym bardzo profesjonalną prezentację firmy Kairos oraz pani dr inż. Marzeny Nowickiej-Nowak z Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach.
Można tylko przyklasnąć inicjatywie Ecoline stworzenia katalogu wad powierzchni wraz z informacją na temat ich powstania oraz sposobów ich uniknięcia i ewentualnej naprawy.
Bogata i atrakcyjna oferta rozrywkowo-kulinarna forum była fantastyczną zachętą do integracji i wymiany poglądów uczestników w godzinach wieczornych, z czego wszyscy skwapliwie skorzystali.
Osobiście cieszę się, że mogłem zaprezentować zalety mało jeszcze w Polsce znanej technologii autoforezy na tle pewnych ograniczeń technologii KTL.
Do pełnego szczęścia brakowało mi trochę reprezentantów (producentów) z branży powłok ciekłych i prezentacji „smaczków” technologicznych i nowych trendów ze świata.
Podsumowując, Ecoline stworzył naprawdę fantastyczną platformę spotkań i wymiany myśli oraz poglądów praktyków i profesjonalistów zainteresowanych nowymi technologiami powłokowymi.

 

Elżbieta Wolniak
ZPUH WOLMAL Jerzy Wolniak

Nasza firma WOLMAL na Forum NTM uczestniczyła jako wystawca urządzeń linii do lakierowania proszkowego. Wydarzenie to jest dla nas miejscem wymiany doświadczeń i profesjonalnego doradztwa branżowego.
Obecność ekspertów, prelegentów i wysłuchanie ciekawych paneli dyskusyjnych, pozwala nam, jako producentom, na wielokierunkowe spojrzenie, na problemy, z którymi mogą się zetknąć potencjalni klienci lakierni.
Na tegorocznym forum największe zainteresowanie wzbudził katalog „Wad powłok w lakierowaniu proszkowym”, który przygotowała firma Ecoline. Ciekawie został ten problem naświetlony podczas wykładu, na którym przeanalizowane zostały wady powłok zamieszczone w powyższym katalogu. Niewątpliwe było to wyzwanie bardzo pracochłonne, za co należy się ukłon dla organizatorów, że podjęli się takiego wyzwania.
Poza tym niezwykle cieszy nas duża liczba prowadzonych rozmów i wymiana doświadczeń.

 

Przemysław Nowakowski
Next s.c.

Uczestniczyłem już po raz drugi w konferencji organizowanej przez firmę Ecoline w hotelu Arłamów, w pięknej scenerii Bieszczad, dotyczącej nowoczesnych technologii malowania proszkowego. Organizatorzy zadbali o doskonały dobór tematów szkoleniowych, jak również o całą otoczkę spotkania, dzięki czemu po wykładach nie sposób było się nudzić.
Wśród najważniejszych dla mnie tematów wymienić muszę wykład o wadach powłok lakierniczych, gdzie z doświadczenia wiem, iż wymagało to mnóstwa pracy wielu osób zaangażowanych do badań laboratoryjnych. Była to oczywiście rzetelna teoria, poparta jednak głęboką wiedzą praktyczną, z zaprezentowaniem kursantom skatalogowanego zestawów próbek ukazujących wszelkie możliwe wady powłok lakierniczych powstające w trakcie produkcji. Temat ten jest na pewno rozwojowy i sądzę, że będzie się przewijał przez następne szkolenia. Mam nadzieję, że wkrótce możliwe będzie zaproponowanie przez firmę takiego katalogu przykładowych wad w formie próbek dla klientów. Bardzo ciekawy był również wykład na temat nanoszenia powłok proszkowych w niskich temperaturach, co uważam za rozwojową dziedzinę lakiernictwa. Co ważne, firma Ecoline ma już tego typu farby w swojej ofercie, więc znów podkreślę, że ważne jest dla mnie to, iż prezentowana teoria poparta jest własnymi doświadczeniami organizatora.
Wielu ciekawych rzeczy dowiedziałem się na temat malowania proszkowego stali ocynkowanej ogniowo. Jest to zagadnienie wybitnie problematyczne dla każdego właściciela lakierni, ponieważ proces ten, z uwagi na jego złożoność, zależny jest od wielu czynników zewnętrznych, które są często nieprzewidywalne. Jednym z rozwiązań tego problemu jest właśnie stosowanie farb niskotemperaturowych.
Powiązane ze sobą tematy przedstawiono w sposób jasny i przejrzysty, co świadczy o tym, że konferencja ponownie przygotowana została bardzo profesjonalnie. A ja, po raz kolejny, jako osoba z niedługim doświadczeniem branżowym, w pigułce otrzymałem szereg kluczowych informacji na temat wielu problematycznych zagadnień i wiele rozwiązań mogłem niemal natychmiast wprowadzić w swojej firmie, co przekłada się na jej lepsze funkcjonowanie i docelowo podnosi satysfakcję klientów z wykonywanych przez nas usług.
Mam nadzieję uczestniczyć w kolejnych edycjach podobnych konferencji organizowanych przez firmę Ecoline w przyszłości.

 

Krzysztof Stańko
Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o.

Forum Nowoczesnych Technologii Malowania to doroczne spotkanie, które gromadzi środowiska badawcze, profesjonalistów branży, a także producentów branży malowania z całej Polski. Udział Podkarpackiego Centrum Innowacji nie był przypadkowy, gdyż w ramach realizacji projektu grantowego został wynaleziony innowacyjny utwardzacz do lakierów proszkowych. Środek ten umożliwia wyprodukowanie farby, która zostaje utwardzona już w temp 120 st. C, podczas gdy tradycyjne farby proszkowe utwardzane są w temp. od 180 st. C. Dzięki temu możliwe jest malowanie proszkowe materiałów, takich jak drewno, płyty MDF czy twarde plastiki. W ramach forum prelekcję pt. „Niskotemperaturowe lakiery proszkowe” wygłosiła dr hab. inż. Barbara Pilch-Pitera, prof. Politechniki Rzeszowskiej. Wynalazek został przyjęty z entuzjazmem przez obecnych, szczególnie przez lakierników zainteresowanych malowaniem płyt meblowych. Z niecierpliwością oczekują na dalszy rozwój wynalazku w kierunku rozpoczęcia produkcji masowej. Forum było też okazją do przedstawienia wyników badań innych projektów, jakie powstały przy wsparciu PCI. Organizacja forum stała na wysokim poziomie, zaś tematyka wystąpień i paneli była merytoryczna i przekrojowa. Pozwalało to na zapoznanie uczestników ze szczegółami technologii w sposób zorganizowany i przejrzysty. Z pewnością PCI będzie uczestniczyć w kolejnych edycjach forum.

 

Natalia Andraszek
Polargos

Udział w Forum Nowoczesnych Technologii Malowania oceniam bardzo pozytywne, sama lokalizacja robi już duże wrażenie, a atrakcje, z których mieliśmy okazję korzystać, pozwalają na naładowanie baterii. Zdecydowanie najlepiej wspominam firmę Alufinish prezentującą aplikację Chemly, której prowadzący wykazał się humorem, jak również w jasny sposób przekazał istotne informacje na temat swojego projektu. Z punktu widzenia osoby, której laboratorium chemiczne nie jest obce, wiem, że taka aplikacja w znaczny sposób poprawiłaby sprawność pracy. Obecność na tym wydarzeniu zaowocowała kilkoma ciekawymi kontaktami, dzięki którym w przyszłości nasza firma będzie mogła podnieść jeszcze wyżej jakość swoich produktów.

 

Marzena Nowicka-Nowak
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników Centrum Farb i Tworzyw w Gliwicach

Tegoroczne Forum NTM było poświęcone nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym mającym wpływ na poprawę jakości i wydajności lakierowania proszkowego. Patronat naukowy konferencji objęła Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.
Nowością sympozjum był panel dyskusyjny na podstawie case study, podczas którego bardzo ciekawą dyskusję na temat hermetyzacji procesów produkcji i sposobów na oszczędność i najwyższą jakość w lakiernictwie proszkowym poruszali uczestnicy panelu z firm Nowy Styl i Instal-Projekt. Moderatorem konferencji był znany aktor Tomasz Karolak, który świetnie sprawdził się w roli prowadzącego i jak sam stwierdził, nauczył się czegoś nowego z zakresu malowania. Dwa dni forum to czas wykładów i dzielenia się swoimi doświadczeniami przez ekspertów z Polski i zagranicy.
W branży wyrobów lakierowych bardzo ważną kwestią jest możliwość nawiązania współpracy między firmami zajmującymi się malowaniem proszkowym, dostawcami linii i urządzeń do lakierowania, dostawcami farb, chemii do przygotowania podłoża, jak również środowiskiem naukowym zajmującym się badaniami i rozwojem technologii w zakresie wyrobów lakierowych, farb, spoiw i żywic. Organizatorzy stworzyli możliwość do wymiany myśli i kontaktów, organizując tzw. Strefę Wystawców i Forum Wymiany Informacji. Konferencja ta organizowana przez firmę Ecoline może być postrzegana więc jako wydarzenie bardzo znaczące w branży malowania proszkowego.
Przyjazna atmosfera trzeciego Forum NTM została doceniona przez uczestników, gdyż umożliwiła spełnienie jednego z podstawowych jej zadań – nawiązania kontaktów między specjalistami i naukowcami z Europy w dziedzinie rozwoju technologii malowania proszkowego, jak również współpracy pomiędzy nauką i przemysłem.

 

Tomasz Goździk
Tombig

Forum Nowoczesnych Technologii Malowania to wspaniała okazja do poznania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych stosowanych w procesie malowania przemysłowego i przygotowania powierzchni.
Forum jest zarówno skierowane do ludzi będących w branży, jak i wkraczających w procesy lakiernicze, jest wspaniałą okazją do pozyskania wiedzy, kontaktów, poznania produktu i nowinek technologicznych. To trzy dni pełne profesjonalizmu w przestrzeni spotkań z przedstawicielami branży, wymiany poglądów. W związku z powyższym polecamy każdej zainteresowanej osobie w przyszłości skorzystać z wzięcia udziału w szkoleniu organizowanym przez firmę Ecoline. Zapewniam, że będzie to w pełni dobrze wykorzystany czas. Wystąpienia przedstawicieli z firm, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz omówili wszelkie praktyczne aspekty w branży malarskiej, były cennymi wskazówkami.
Mając okazję, dziękujemy firmie Ecoline za zorganizowanie tak wspaniałego wydarzenia, ciekawe wykłady przeprowadzone w luźnej atmosferze dały ogrom wiedzy. Tematyka była odpowiednio skomponowana i zapewniała przegląd procesów lakierniczych. Organizatorzy zadbali również o liczne atrakcje, konkursy, a wprowadzona atmosfera przedstawicieli firmy Ecoline w pięknym hotelu Arłmów w sercu Bieszczad, sprzyjała nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale i wypoczynkowi.

 

Krzysztof Maciejewicz
Bimerg Sp. z o.o.

Udział w Forum Nowoczesnych Technologii Malowania zorganizowanym przez firmę Ecoline Piotr Potocki to z pewnością nie kolejna nudna konferencja, lecz niezwykle ciekawe spotkanie z praktykami w swobodnej atmosferze. Najciekawsze były, jak zwykle, prezentacje zrealizowanych projektów i ożywiona dyskusja na tematy związane z budową i eksploatacją malarni. Nie zabrakło oczywiście podstaw teoretycznych, ale w odpowiedniej, przyswajalnej dawce. Duży plus za wybór miejsca spotkania i „boskiego” moderatora. Niestety, jest i duży minus: zbyt krótko! Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za organizatora w przyszłym roku – poprzeczka zawieszona wysoko! Dziękujemy za zaproszenie i rezerwujemy miejsca na kolejnym forum!

 

Barbara Szcząchor Adam Szcząchor
Siatpol

W forum Ecoline uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Mimo że jesteśmy praktykami lakiernictwa proszkowego, to wykłady i prelekcje prowadzone przez ekspertów posłużyły nam do pogłębienia wiedzy związanej z technologią malowania. Liczne spotkania z przedstawicielami firm powiązanych z lakiernictwem pozwoliły nam na wymianę doświadczeń i poglądów w tym temacie, jak również nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.
Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby ten czas przebiegał w miłej atmosferze, dbając o część rozrywkową całego wydarzenia. Był to bardzo owocnie i mile spędzony czas.

 

 

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2