Niskotemperaturowe Farby Proszkowe- Technologia dla Zrównoważonej Przyszłości 🌿

W dobie rosnących cen paliw energetycznych i niepewnej sytuacji geopolitycznej, wielu przedsiębiorców poszukuje sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Niskie zużycie energii to nie tylko aspekty ekologiczne ale przede wszystkim korzyści ekonomiczne dla firm. Dobrą wiadomością jest to, że również na malowaniu proszkowym można zaoszczędzić!

Alternatywa przyjazna dla środowiska

Powszechnie już wiadomo, że farby proszkowe są przyjazną dla środowiska alternatywą dla tradycyjnych farb, a dodatkowo swój sukces zawdzięczają wysokiej wydajności, trwałości i różnorodności kolorów oraz efektów. W świecie powłok przemysłowych farby proszkowe nie tylko wygrywają pod względem zrównoważonego rozwoju ale także mają znaczący wpływ na efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.

Ecoline oferuje specjalne rozwiązania w zakresie farb proszkowych produkowane w KANSAI HELIOS Italy, które są odpowiednie dla wielu branż i potrzeb Klientów. Wszystkie sektory przemysłu zmagają się z presją w kierunku jak najbardziej ekologicznych rozwiązań i ograniczenia zużycia paliw kopalnych do minimum.  Redukcja zużycia energii odgrywa w tym kontekście ważną rolę – zarówno dla ochrony środowiska, jak i dla efektywności kosztowej firmy.

Nieustające badania i rozwój

Szczególnie dużą odpowiedzialność za ochronę środowiska i klimatu ponosi przemysł chemiczny. W branży farb proszkowych, oprócz wzmożonych działań w kierunku redukcji emisji Lotnych Związków Organicznych (LZO), nacisk kładziony jest także na dalszy rozwój farb proszkowych, ponieważ są one całkowicie pozbawione rozpuszczalników i od wielu lat stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę dla farb mokrych.

Rosnący popyt w różnych sektorach gospodarki, takich jak motoryzacja, budownictwo i przemysł meblarski, napędza branżę farb proszkowych. Ze względu na ich przyjazne dla środowiska atrybuty, w połączeniu z doskonałą wydajnością, trwałością i różnorodnością kolorów, są one preferowanym rozwiązaniem w coraz wielu branżach. Co więcej, przepisy prawne promujące niską emisję LZO i rozwiązania przyjazne dla środowiska, dodatkowo przyczyniają się do rozwoju branży farb proszkowych. Producenci powłok inwestują w badania i rozwój, a także wdrażają innowacyjne metody, co prowadzi do powstawania nowych produktów o uzupełniających się atrybutach, spełniających wymagania energetyczne rynku.

 

Niskotemperaturowe powłoki proszkowe

Obecnie standardowe warunki utwardzania farb proszkowych wynoszą 10 minut w temperaturze 180-200 °C, a około 95% pieców do farb proszkowych to piece gazowe, które generują spore koszty dla przedsiębiorstwa. Do niedawna istniała ograniczona możliwość stworzenia kompleksowego portfolio produktów o niższych warunkach utwardzania. Jednak postęp technologiczny sprzyja tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i  farb proszkowych, które mogą być utwardzane w niższych temperaturach. Niskotemperaturowe systemy malowania proszkowego mogą zmniejszyć zużycie energii nawet do 20%, ponieważ mogą być  utwardzone już w temperaturze 150°C. Dodatkową wydajność można poprawić dzięki zwiększeniu prędkości aplikacji, co daje kolejne 25% oszczędności, w porównaniu ze standardowymi parametrami.

Wykończenie nawet złożonych powierzchni

Nowe niskotemperaturowe farby proszkowe są specjalnie zaprojektowane do przechowywania i transportu oraz mogą być stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Nadają się do malowania ciężkich elementów, które w przeszłości nie mogły być malowane ze względu na wymaganą temperaturę detalu. Niskotemperaturowe farby proszkowe umożliwiają  ekonomiczne i zrównoważone wykończenie nawet złożonych powierzchni, co jest szczególnie istotne w branżach takich jak: ogrodzenia ogrodowe, części maszyn budowlanych i rolniczych, konstrukcje stalowe, wózki widłowe, itp. Oprócz aspektu niskiej temperatury, farby te spełniają także wymagania w zakresie odporności na warunki atmosferyczne i ochrony antykorozyjnej powierzchni.

Wnioski i perspektywy

Niskotemperaturowe powłoki proszkowe to technologia przyszłości. Zrównoważony rozwój będzie motorem dalszego rozwoju, zmniejszając emisję CO2, a tym samym znacznie obniżając koszty produkcji. Naturalnym działaniem będzie więc poszukiwanie oszczędności, w celu zapewnienia atrakcyjności oferty oraz ekonomicznej kondycji firmy. W tym momencie można zastanawiać się nad różnymi działaniami. Często poszukiwanie oszczędności w postaci kosztu za kilogram farby proszkowej nie jest najlepszą drogą. A może lepszą alternatywą jest zwrócenie uwagi na farby proszkowe o obniżonej temperaturze utwardzania?

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2