EKSPERCKIE WSPARCIE PRZY MALOWANIU PROSZKOWYM
KARTY WAD POWŁOK PROSZKOWYCH
Malowanie proszkowe, jako stosunkowo młoda technologia powlekania metali i stopów, podbija wciąż nowe rynki. Głównym zadaniem wytworzonych powłok proszkowych jest ochrona obrabianych elementów przed korozją i nadanie im atrakcyjnego wyglądu. Jeżeli estetyka powłoki i jej trwałość nie spełniają naszych oczekiwań (pojawiają się m.in. kratery, złuszczenia, korozja), konieczne jest wyjaśnienie przyczyn takiego stanu.
Dzięki ponad dwudziestu latom obecności na rynku i znacznym inwestycjom w rozwój Ecoline posiada doświadczenie i wiedzę, którą chętnie dzieli się ze specjalistami branży lakierniczej.
Jednym z działań o charakterze edukacyjnym jest opracowywany i wydany przez Ecoline „Katalog Wad Powłok Proszkowych”.
Każda z kart zawiera opis wady, informacje o miejscu powstawania wad oraz o przyczynach ich występowania i sposobach zapobiegania im lub radzenia sobie z nimi, gdy już do nich dojdzie. Na kartach znajdują się ilustracje, dzięki którym korzystający z nich z łatwością zidentyfikują rodzaj wady, z którą mają do czynienia.
Profesjonalnie wykonane zdjęcia wad, ich powiększenia (2,5 – krotnie) i grafika pozwalają na szybką identyfikację niedoskonałości, z którą mamy do czynienia, jak i trafne wskazanie miejsca jej powstania. W kartach zawarte są informacje o wadach, takie jak: opis, powody powstawania, zapobieganie i sposoby naprawy wadliwej powłoki proszkowej. Przedstawiona wizualizacja i informacje mogą posłużyć do dokonania naprawy całego procesu wytwórczego w takim stopniu, aby określone wady zostały wyeliminowane lub w znacznym stopniu ograniczone.
Zawarte w katalogu karty dotyczą wad na podłożu stalowym i stalowym ocynkowanym. Zostały one usystematyzowane zgodnie z przebiegającym procesem wytwórczym elementu, obejmującym: wskazanie użytych materiałów zakupowych, przedstawienie procesu obróbki mechanicznej, przygotowanie powierzchni, nakładanie farby, termo-polimeryzację (utwardzanie), transport oraz kontrolę powłok przez pomiary i badania. Przedstawione w drugiej części katalogu metody testujące powłokę – pomiary i badania (własne lub zlecone) pomogą zapewnić jakość podczas produkcji i, co ważne, dokonać skutecznego rozpoznania i uniknięcia wad powłoki proszkowej.
Eliminując wady obniżamy koszty produkcji, jak i pozytywnie wpływamy na środowisko, zmniejszając zużycie energii, materiałów, odpadów.
Katalog wad wykonany został z myślą o użytkownikach malarni proszkowej, będąc wsparciem dla operatorów, kontrolerów, jak również dla kadry zarządzającej tym obszarem.