Technologia transferu sublimacyjnego

Technologia transferu sublimacyjnego polega na nakładaniu powłok (kalek, filmów) imitujących efekty np.: drewna, rdzy, marmuru na powierzchniach stalowych lub aluminiowych. Paleta efektów jest praktycznie nieograniczona.

 

Proces transferu sublimacyjnego można podzielić na kilka etapów:

 

→ Pierwszy etap polega na malowaniu poliestrowymi podkładami proszkowymi z serii Ecosublifix.
Są to farby o podwyższonych parametrach wygrzewania (200 C x 20′)

→ Następnie, po ostygnięciu, detal owijany jest folią sublimacyjną i za pomocą podciśnienia usuwane jest powietrze spod folii, co zapewnia lepsze przyleganie do detalu.

→  W kolejnym etapie, przygotowany detal trafia do specjalnego pieca sublimacyjnego, gdzie w temperaturze od 200ºC do 230ºC w ciągu kilku minut (zazwyczaj 3-5) następuje przeniesienie pigmentu z folii sublimacyjnej na pomalowane wcześniej detale. Aby przenieść dekorację z kalki na detal, istnieją dwa procesy przemysłowe różniące się w zależności od elementów, które mają być sublimowane:

1). Na profilach aluminiowych lub detalach o określonej geometrii folia transferowa jest owinięta wokół wspornika i zgrzana. Powietrze jest zasysane, aby wytworzyć próżnię, dzięki czemu folia dobrze przylega do każdej sublimowanej części.

2). Na panelach aluminiowych lub przedmiotach płaskich folia transferowa jest naciągnięta na wspornik.

→ Po zakończeniu procesu przenoszenia pigmentu element wyciągany jest z pieca a następnie usuwana jest z niego folia.

 

 

WYKOŃCZENIA

 

Podkładowe farby z serii Ecosublifix dostępne są w dwóch podstawowych wykończeniach:

→ ECOSUBLIFIX Pes gładki mat → seria Q161

→ ECOSUBLIFIX Pes drobna struktura, mat → seria  Q261

Z kolei obie serie mają trzy podkategorie według rodzaju odcieni gdzie każdy odcień, dzięki nieskończenie wielu niuansom pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego wachlarza wykończenia powierzchni.

Obecnie dostępnych jest 21 farb bazowych ECOSUBLIFIX z czego 15 jest stale dostępnych w magazynie. Zapewniają one uzyskanie wszystkich odcieni wymaganych do odtworzenia dowolnego efektu drewna.

Farby podkładowe ECOSUBLIFIX posiadają aprobatę dla klasy 1 zgodnie ze specyfikacjami technicznymi znaku jakości „Qualicoat”.

Sprawdź ofertę Ecoline 

Zjedź w dół Zjedź w dół Zjedź w dół 2